Budzewskie misteria na stałe wpisały się w tradycje miejscowej społeczności. Mieszkańcy już sobie nie wyobrażają Wielkiego Postu bez przygotowań do misterium. Od kilku tygodni trwają przygotowania do kolejnego XII Misterium Męki Pańskiej. Widowisko odbędzie się 24 marca ( Niedziela Palmowa) 2013 roku o godz. 19.00 na placu przed świetlicą w Budzewie.
Misterium przedstawia najważniejsze chwile z życia Jezusa Chrystusa, zaczyna się wejściem do Jerozolimy, a kończy się zmartwychwstaniem. Jest to na największe widowisko plenerowe w północno- zachodniej części Mazur.  Przekrój wiekowy aktorów jest szeroki – najmłodsi uczestnicy mają 5 lat natomiast najstarsi 76 lat (są to członkowie zespołu, ale i nie tylko, również mieszkańcy całej gminy, parafii oraz powiatu węgorzewskiego). Reżyserem i autorem scenariusza Misterium jest kleryk Ełckiego Seminarium Duchownego Mariusz Pawlina.
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ wszyscy widzowie będą uczestnikami Drogi Krzyżowej. Po ostatniej wieczerzy publiczność razem z aktorami pójdzie na miejsce ukrzyżowania. Wszyscy razem ?przeniosą  się?
do Jerozolimy i razem z aktorami uczestniczyć będą w tych wielkich wydarzeniach Paschalnych.
W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, organizatorzy proszą wszystkich tych, którzy wybierają się na widowisko o ciepłe ubranie się! Mimo trudnej pogody, która zapowiadana jest na niedzielę, organizatorzy postanowili zachować tradycję wystawiania widowiska w Niedziele Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Twórcy Misterium zapraszają serdecznie na najbliższą niedzielę, licząc na przybycie wiernej publiczności

fot.archiwum Budzewiaków