08 września 2019

Niedziela w Budrach pachniała zbożem, swojskim chlebem i kolorowymi kwiatami. Tegoroczne Dożynki były świętem wszystkich rolników oraz wielbicieli wiejskiego klimatu. Starostami Dożynek byli rolnicy z sołectwa Popioły – Jolanta Mełech oraz Łukasz Zakrzewski.
Na naszej scenie zaprezentowały się zespoły podtrzymujące folklor oraz tradycje ludowe. Obchody Święta Plonów rozpoczął barwny przemarsz grup wieńcowych, przedstawicieli władz lokalnych oraz przybyłych gości, przy wtórze skocznej przyśpiewki w wykonaniu kapeli góralskiej Jontki z Żywca. Mszę świętą w intencji wszystkich rolników celebrował Proboszcz Parafii Budry-Jarosław Baluta. Nie zabrakło chleba dożynkowego, którym dzielono podczas nabożeństwa. Część artystyczna tradycyjnie rozpoczęła się obrzędem, w którym wzięły udział zespoły Absolwent, Budzewiaki oraz gościnnie Sapiniaki. Całość imprezy poprowadził Jerzy Zinkiewicz. Na scenie wystąpiła Kapela Góralska JONTKI z Żywca oraz porywający do tańca Zespół Cygański NAZIR z Ełku. Nie zabrakło naszych rodzimych artystów – zespołów: Absolwent, Barwy Jesieni, Budzewiaki, Alebabki, Popielanie, solistki Martyny Lichoty oraz pięknych i zdolnych debiutantek – zespołu Kaczerbichy(!) w składzie: Iwona Urbanowicz, Asia Kaniewska, Paulina Gulczyńska, Anna Niewiadomska i Jasia Wawer.
Folklorystyczne tańce mogliśmy podziwiać w mistrzowskim wykonaniu Zespołu PRIMIER ze Studia Tańca w Czerniachowsku (Rosja). W doskonałym wykonaniu oglądaliśmy nowoczesne, młodzieżowe układy zespołów tanecznych Klubu 11 Pułku Artylerii w Węgorzewie.
Przed wieczorną zabawą taneczną z zespołem Klezmer z Gołdapi, wystąpiła Grupa Tańca Ognia Force-Fire.

Kluczowym punktem Dożynek była SOŁTYSIADA. W tym roku rywalizowały dwie drużyny – Popioły i Ołownik. Konkurencje nie były łatwe, a członkowie obu drużyn włożyli niezwykle dużo pracy w zmagania, ale cóż, zwycięzca jest tylko jeden. Tegoroczny Turniej wygrała drużyna z Ołownika – gratulacje!

Tradycją są coroczne, dożynkowe konkursy. Tym razem w Konkursie Kulinarnym walczyły ze sobą Domowe Chleby (12 konkursowych bochenków) i Swojskie Nalewki (9 konkursowych). Najlepsze Chleby wypiekły kolejno: I miejsce-Krystyna Troczyńska-Kicka, II miejsce- Janina Waszak, III miejsce- Wioleta Huszczo, IV miejsce- Maria Kupibida.
Najwyśmienitsze nalewki należały do: Sławomira Sadlaka – I miejsce, Janiny Waszak – II miejsce, Krystyny Wojtczuk – III miejsce i Krystyny Troczyńskiej-Kickiej – IV miejsce.
Konkurs na Najładniejsze Stoisko Sołeckie wygrały Więcki, miejsce II- Popioły, III- Budzewo.
Największe dynie wyhodowali Anna i Andrzej Ożańscy oraz Czesława Ochnio.

Nieodzowną częścią dożynkowego święta jest konkurs wieńców. Tegoroczne zbożowe cuda wyplotły członkinie Koła Gospodyń z Budzewa, zdobywając I miejsce. Miejsce II zajęły Sobiechy, miejsce III powędrowało do Popiół, a IV do Piłak. Gratulujemy!

Gminne Święto Plonów uatrakcyjniło barwne i świetnie zaopatrzone stoisko kulinarne, dożynkowego partnera – Szpitala Psychiatrycznego w Węgorzewie, starannie przygotowane przez pracowników i pacjentów. Bogata oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem, promując misję pn. „Zdrowie psychiczne najwyższym dobrem człowieka”.

Niewątpliwą atrakcją imprezy były animacje dla dzieci Eventosfera animacje i eventy z Giżycka oraz stoisko artystyczno-edukacyjne Zgubiony Wątek, przy którym można było spróbować swoich sił przy krośnie i upamiętnić swoją obecność na wielkoformatowym obrazie.

Gorąco dziękujemy Komisjom konkursowym:
– Mirosławie Przepieść, Ewie Roch, Annie Czapskiej (konkurs wieńców dożynkowych)
– Kindze Latosińskiej, Barbarze Dawcewicz i Agnieszce Szałko (konkursy kulinarne i stoisk sołeckich)
– Jerzemu Zinkiewiczowi (Sołtysiada)

Imprezę zorganizowano ze środków Gminnego Kultury w Budrach przy wsparciu Urzędu Gminy w Budrach oraz darczyńców:
Przewodniczący Rady Gminy Budry – Jan Mełech
Starostowie Dożynek – Jolanta Mełech i Łukasz Zakrzewski