Aleksander Słomiński
Aleksander Słomiński (Słoma) (ur. 1885, zm. 15 marca 1974 w Węgorzewie) – ludowy rzeźbiarz i malarz zaliczany do nurtu nazywanego prymitywizmem lub sztuką naiwną.
Z zawodu był kowalem, cieślą, stolarzem. Od 1948 r. mieszkał w Dąbrówce Nowej gm. Budry. Jego rodzice to Wincenty i Magdalena. Wraz z żoną Anastazją zamieszkiwali Minkowice (powiat sokólski, parafia Odelsk). Nowa granica państwa odcięła ich siedzibę od rodzinnej wioski. W 1948r. przyjechali do Polski i osiedlili się w Dąbrówce Nowej.
Ostatnie trzy lata życia poświęcił rzeźbie. Artysta w swojej twórczości inspirował się wiadomościami z kraju i ze świata, które docierały do niego z radia, telewizji, prasy. Malował i rzeźbił w drewnie wizualizując swoje wyobrażenia, przeważnie na temat znanych w świecie postaci: polityków, dyplomatów, wojskowych, młodych kobiet, sporadycznie pojawiali się święci, ptaki, maszyny. Prace jego były ilustracją otaczającego go świata.
Pan Aleksander używał niewielu kolorów, a prace charakteryzowały się prostotą formy. Artysta zaczął rzeźbić u schyłku swego życia, wykonując w tak krótkim czasie około 350 rzeźb i prac malarskich, które aktualnie znajdują się w muzeach (np. w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie) oraz prywatnych kolekcjach na całym świecie.
Opiekował się czynnie zabytkami, był opiekunem społecznym kościoła w Dąbrówce Nowej, przyczyniając się do jego odbudowy.
29 września 2019r. w Dąbrówce miała miejsce wystawa poświęcona życiu i twórczości artysty. Wydarzanie odbyło się w 45 rocznicę jego śmierci. Wzięło w niej udział wielu gości, zarówno tych miejscowych, jak i przyjezdnych oraz liczna rodzina i krewni rzeźbiarza. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w zabytkowym kościele. Niezwykłym momentem uroczystości było odtworzenie nagrania sprzed lat, uwieczniającego głos i opowieści o codziennej pracy, pasji, podróżach i życiu twórcy. Miłym akcentem były też opowieści o Aleksandrze Słomińskim relacjonowane przez jego wnuków i prawnuków. Nie można pominąć osoby Barbary Grąziewicz-Chludzińskiej (wieloletniej Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Prezes Fundacji Dziedzictwo Nasze), która z uporem dążyła do zorganizowania wystawy poświęconej Słomińskiemu. Była ona pomysłodawczynią i kołem napędowym tego wspomnieniowego przedsięwzięcia. Wydarzenie urozmaiciły występy zespołów ludowych – rodzimych Budzewiaków oraz gości zza granicy – Królewczan z Kaliningradu.
Autor zdjęcia głównego do artykułu: Jaceksloma – Praca własna – „Aleksander Słomiński (Słoma) w trakcie pracy”; źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_S%C5%82omi%C5%84ski
Poniżej prezentujemy broszurę poświęconą artyście, wydaną z okazji 45 rocznicy jego śmierci.
Dowiedz się więcej o twórcy i jego pracach z zewnętrznych źródeł:
http://etnomuzeum.pl/rodzina-kopernika/
https://www.cyfrowewm.pl/obiekty/partner/14/muzeum-kultury-ludowej-w-wegorzewie
You must be logged in to post a comment.