Goście z Litwy w ramach transgranicznej współpracy Sakiai- Budry

Przenosimy się na chwilę do wspomnień z 13-15 czerwca 2025 r. W tych dniach odbył się już piąty z kolei rajd rowerowy, który odbywa się w ramach wieloletniej współpracy będącej kontynuacją projektu „W drodze rzemiosła i kultury Sakiai – Budry”.
W tych dniach gościliśmy w gminie Budry delegację z Litwy wraz z przedstawicielami partnerskiego Muzeum Zanavykai z Dyrektor Muzeum Rima Vasaitienė. z oraz przedstawicielami miasta Sakiai.
Delegacja spotkała się z Wójtem Gminy Budry Mariuszem Moldą, która później udała się do Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Zwiedzanie zamku oraz ciekawych wystaw o których z pasją opowiadał przewodnik, było fantastyczną okazją poznania historii tego miejsca. Goście litewscy wraz z delegacją naszej gminy zwiedzili również oszałamiającą wystawę pt. „W blasku światła ukazuje się obraz. Sztuka witrażowa w Prusach – działalność pracowni witreatorskich w Prusach Wschodnich przed II wojną światową”. Nietuzinkową atrakcją była kolejna wystawa poświęcona Pracowni Ferdinanda Mullera z Sakonii, który tworzył witraże min. do katedry w Gdańsku, ale również do naszego zabytkowego kościoła w Dąbrówce. Zwiedzanie muzeum oraz wszystkich atrakcji było możliwe dzięki uprzejmości Marty Wojciechowskiej – Dyrektor Muzeum.
Po powrocie z Kętrzyna zaprosiliśmy naszych gości do muzeum młynarstwa w Młynie Kulturalnym w Budrach, gdzie razem z zainteresowanymi widzami obejrzeliśmy pokaz mappingu 3d na ścianie zabytkowego młyna.
Następnego dnia w sobotę 20- osobowa polsko – litewska grupa rowerowa przemieszczała się przyrodniczo urodziwymi ścieżkami Puszczy Boreckiej, by dotrzeć ostoi Wolisko i tam podziwiać największe ssaki naszych lasów – majestatyczne żubry. Po wielu emocjach towarzyszących spotkaniu z żubrami, rowerzyści powrócili malowniczą trasą wzdłuż jeziora Gołdopiwo oraz jeziora Czarna Kuta. Tego dnia miłośnicy dwóch kółek przejechali trasę liczącą 65 km, zatrzymując się na nocleg w gospodarstwie agroturystycznym Ciche Wody w Wężówce. To szczególne gospodarstwo należące do sieci miejsc Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla ujęło gości tradycyjnymi smakołykami.Wizytę delegacji litewskiej zakończyliśmy w niedzielę spływem kajakowym. Trasa przebiegała przez jezioro Pozezdrze – rzeką Sapiną – jezioro Stręgiel i Święcajty.
Malownicze trasy mazurskich jezior i rzek zakończyły się w miejscowości Ogonki, gdzie wspólnym posiłkiem, który znakomicie ( jak zawsze) przygotowało KGW Ołownik zakończyliśmy wspólną, 3-dniową turystyczną eskapadę i wspólną wizytę naszych litewskich gości w naszych stronach.
Dziękujemy wszystkim Partnerom za pomoc w organizacji spotkania i wspólnie spędzony czas, prowadzone rozmowy i plany na przyszłość.
Szczególnie podziękowania:
– za udostępnienie kajaków i siedziby biura Stowarzyszeniu LGR „Wielkie Jeziora Mazurskie” w Ogonkach,
– za wsparcie organizacyjne i finansowe Stowarzyszeniu Rowerowa Gołdap,
– Nadleśnictwu Czerwony Dwór,
– Starostwu Powiatowemu w Węgorzewie,
„Przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach Konkursu „WM DLA WM”
#GenWarmiiiMazur




You must be logged in to post a comment.