Wielkie pranie przez wspólne działanie! Z Budzewiakami przeniesiesz się w czasy, kiedy ludzi nie wyręczały inteligentne urządzenia, a ciężka praca była okazją do wspólnych spotkań i pielęgnowania obyczajów. Z nami odkryjesz urok minionych lat. Zainteresowany? Doskonale się składa. Kapela – prać!

Grupa nieformalna Budzewiaki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Budrach realizują projekt pod nazwą „Kapela – Prać!” dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przed Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

W ramach projektu odbywają się spotkania grupy Budzewiaki z lokalną społecznością oraz gośćmi z zewnątrz. Dotychczas odbyły się poniższe działania.

1. Otwarte spotkanie – pogadanka wspomnieniowa dla wszystkich chętnych, prowadzone przez członków grupy Budzewiaki. Temat: PRACA KOBIET DAWNEJ WSI.

31 lipca 2024 w świetlicy wiejskiej w Budzewie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach naszego projektu „KAPELA – PRAĆ”, zatytułowane „Praca Kobiet Dawnej Wsi”.
Całość rozpoczęliśmy od wprowadzenia, w którym przypomnieliśmy kontekst historyczny i społeczny życia na wsi przed laty. Następnie głos zabrali uczestnicy, którzy dzielili się osobistymi historiami oraz wspomnieniami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Opowieści te podkreślały ciężką pracę, jaką wykonywały kobiety, zajmując się domem, gospodarstwem oraz wychowywaniem dzieci.
Szczególną uwagę poświęcono różnorodnym obowiązkom, jakie spoczywały na barkach kobiet, w tym pracom polowym, przetwórstwu żywności, rękodziełu oraz opiece nad zwierzętami. Wspomniano również o roli kobiet w podtrzymywaniu tradycji i przekazywaniu wiedzy ludowej, w tym umiejętności związanych z zielarstwem i medycyną ludową.
Spotkanie było okazją do refleksji nad zmianami, jakie zaszły w życiu kobiet wiejskich na przestrzeni lat oraz nad znaczeniem ich pracy dla lokalnych społeczności. Uczestnicy podkreślali, że takie wspomnienia są nieocenionym źródłem wiedzy historycznej i społecznej, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.”

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przed Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

2,3. Otwarte spotkanie-pogadanka wspomnieniowa dla wszystkich chętnych, prowadzone przez członków grupy Budzewiaki. TEMAT: KUCHNIA NASZYCH BABĆ oraz Międzypokoleniowe gotowanie zapomnianych potraw

1 sierpnia 2024 w Młynie Kulturalnym grupa Budzewiaki przeprowadziła wyjątkowe warsztaty, podczas których przyrządzała zapomniane potrawy swoich babć. Wstępem do przyrządzania dań była pogadanka wspomnieniowa w tematyce minionych lat oraz dań przyrządzanych przed laty w rodzinnych domach uczestników. Była to niesamowita podróż kulinarna do smaków dzieciństwa, pełna aromatów i tradycyjnych przepisów. W części warsztatowej grupa przygotowała między innymi amoniaczki z maszynki, racuchy, orzeszki, ciastka z dziurką czy też domowy chleb.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu ” KAPELA – PRAĆ!”, realizowanego przez zespół Budzewiaki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Budrach.
Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli i pomogli odtworzyć te niezwykłe dania. To doświadczenie nie tylko wzbogaciło umiejętności kulinarne, ale także przypomniało o pięknie i wartości tradycji w naszych czasach. Przygotowane dania częściowo tworzyły poczęstunek podczas wystawy rękodzieła mieszkańców gminy Budry. Za sukces smakowy poświadczają puste talerze i ucieszone twarze wszystkich zgromadzonych.”

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przed Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

4. WYSTAWA TWÓRCZOŚCI RĘKODZIELNICZEJ MIESZKAŃCÓW GMINY BUDRY

Pierwszego sierpnia 2024 w Młynie Kulturalnym odbyła się wspaniała „WYSTAWA TWÓRCZOŚCI RĘKODZIELNICZEJ MIESZKAŃCÓW GMINY BUDRY”, która przyciągnęła licznych gości i wyjątkowo zapisała się w pamięci wszystkich obecnych. Całość rozpoczęliśmy koncertem piosenek ludowych, radośnie wprowadzających w lokalny klimat ekspozycji. Niebawem sala wystawowa wypełniła się po brzegi. Zwiedzający mieli okazję podziwiać prace wykonane z różnych materiałów i technik, od wyrafinowanych haftów, delikatnych ceramik, przez malarstwo, piękne ozdoby biżuteryjne i przedmioty użytkowe, po misternie wykonane instrumenty muzyczne z drewna. Każdy eksponat zachwycał starannością i unikalnością, pokazując ile talentu drzemie w lokalnych artystach, naszych sąsiadach i przyjaciołach. Atmosfera była pełna pozytywnych emocji, wzruszeń i wzajemnego podziwu, co tylko potwierdza, jak ważne są takie wydarzenia w życiu naszej małej społeczności. Wystawa stała się również doskonałą okazją do spotkań i rozmów. Goście chętnie wymieniali się opiniami i spostrzeżeniami, a Artyści z zapałem opowiadali o swoich inspiracjach i technikach pracy. W dowód wdzięczności wszyscy Twórcy zostali obdarowana podarunkami od serca – domowymi chlebkami prosto z młyna.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Artystom, którzy wzięli udział w wystawie i podzielili się z nami swoimi dziełami. Wasze prace tworząc wystawę, wzbogaciły nas duchowo i zainspirowały do odkrywania własnej kreatywności.
Specjalne podziękowania należą się również grupie, która przygotowała to wydarzenie, wszystkim członkom zespołu Budzewiaki. Wasze zaangażowanie, ciężka praca i pasja sprawiły, że wystawa mogła się odbyć i przynieść tyle radości jej uczestnikom. Przygotowane przez Was zapomniane przysmaki, takie jak amoniaczki z maszynki, babcine racuchy, ciasteczka z dziurką, wspaniały domowy chlebek, a także kompoty z suszonych owoców czy kawa zbożowa z mlekiem, przywołały dawne wspomnienia i radość beztroskich, młodych lat.
W tym miejscu pragniemy szczególnie podziękować pani Justynce z Młyna Kulturalnego, za nieocenioną pomoc w aranżowaniu wnętrza sali wystawowej oraz Leszkowi, za to, że zawsze znajdował się tam, gdzie był potrzebny.
Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje wystaw rękodzieła, które mamy w planach organizować, mając nadzieję, że znów będziemy mogli podziwiać tak wspaniałe dzieła. Dziękujemy wszystkim zaudział i zapraszamy do śledzenia naszych dalszych działań.

Autorzy prac: Jagoda Adamczuk, Henryka Grabowska, Zdzisław Herbaczewski, Maria Kupibida, Ewa Markiewicz, Katarzyna Melnyczok, Krystyna Nadoba, Czesława Ochnio, Krystyna Prokop, Katarzyna Sinkiewicz, Monika Strojek, Danuta Urynowicz, Romana Waszak, Stefania Wójcik, Łukasz Zwoliński oraz niezapomniana Bronisława Wierzbicka.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przed Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Otwarte spotkanie-pogadanka wspomnieniowa dla wszystkich chętnych, prowadzone przez członków grupy Budzewiaki. TEMAT: „Praca mężczyzn dawnej wsi”

21 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne w ramach projektu „Kapela – Prać!”, realizowanego przez grupę Budzewiaki i Gok Budry. Tematem spotkania była „praca mężczyzn dawnej wsi”. Fala wspomnień przywolała całą listę rozmaitych obowiązków. Pojawiły się również takie, o których nieczęsto się mówi. Wystarczy rzucić okiem na rozległą listę, aby przekonać się, że życie na wsi wcale nie należało do łatwych.

5. 30 sierpnia odbyło się Wielkie Pranie Naszych Babć wraz z Potańcówką pod Młynem pod ogólnym hasłem „KAPELA-PRAĆ!”.

Wszyscy mogliśmy się przenieść w przeszłość i ponownie usłyszeć przyjemny pomruk starej, niestrudzonej Frani. Podczas prania mieliśmy okazję zobaczyć zapomniane już tary, balie, starodawne naczynia i przyrządy. Grupa Budzewiaki wykonała wspaniałe widowisko, które dodatkowo zostało okraszone muzyką i śpiewem. Podczas prania również publiczność chętnie próbowała swoich sił na tarach, do czego też zachęcał zespół. Cała inicjatywa została niezwykle pozytywnie odebrana przez publiczność, co dodatkowo buduje poczucie potrzeby realizowania tego typu działań. Kolejnym punktem wydarzenia były występy buderskich zespołów ludowych – Absolwenta, któremu organizatorzy serdecznie dziękują, a także i samych Budzewiaków. Swojski nastrój wprowadził niewątpliwie dźwięk akordeonu, na którym to radośnie przygrywał Jerzy Zinkiewicz. Dalsza część spotkania upłynęła pod znakiem typowej wiejskiej zabawy na przysłowiowych „dechach”. Do tańca wszystkich porwała kapela podwórkowa „Wojtki”. Zabawa trwała do późna, a czas spędzany w miłym otoczeniu, przy ognisku, wraz ze wspaniałymi ludźmi płynął radośnie. Nie sposób nie wspomnieć o przysmakach przygotowanych przez Budzewiaków na wspólny, biesiadny stół. Znalazły się tam między innymi domowe wypieki, chleby, swojski smalczyk, także przepyszny bigosik ufundowany przez Szpital Psychiatryczny w Węgorzewie, za który przekazujemy szczególne podziękowania.

Zespół Budzewiaki oraz Gminny Ośrodek kultury w Budrach składają gorące podziękowania wszystkim pomocnym duszom, dzięki którym wydarzenie to mogło się odbyć w tak pięknej formie!

6. 8 września podczas Dożynek Powiatowych w Budrach grupa Budzewiaki zaprezentowała tradycyjny obrzęd dożynkowy, który został zmontowany w ramach projektu „Kapela-Prać”. Scenariusz został oparty na tradycyjnych, starych zapisach oraz przekazach o tym, jak przed laty wyglądał moment powrotu żeńców z pola wraz z wieńcem i wszystkiego tego, co działo się się wówczas wokół niego. W widowisku wzięli udział wszyscy członkowie grupy Budzewiaki. Dożynkowe przyśpiewki zostały okraszone żartami i wspólnym tańcem. Ozdobą spektaklu był autentyczny, dożynkowy wieniec, upleciony przez członków grupy.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Budry realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Foto. Gminny Ośrodek Kultury w Budrach

Projekt „Kapela – Prać!” dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przed Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny realizowany przez grupę Budzewiaki oraz Gok Budry dobiega końca. Impreza podsumowująca projekt odbędzie się 4 grudnia, o godzinie 14.00 w świetlicy wiejskiej w Budzewie. Realizatorzy gorąco zapraszają!

Projekt „Kapela-Prać!” realizowany przez grupę Budzewiaki oraz Gok Budry dobiegł końca. Komplet działań, mających na celu aktywizację społeczności, jej integrację oraz podtrzymywanie tradycji ludowych, został wykonany, a grupa Budzewiaki i Przyjaciele mogą być z siebie dumni. Czwartego grudnia w budzewskiej świetlicy odbyło się podsumowanie projektu, w którym uczestniczyła zaangażowana grupa, a także Wójt Gminy Budry Mariusz Molda oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach Aneta Stankiewicz. Wszyscy mieli okazję przypomnieć jak przebiegała realizacja zajęć, wrócić pamięcią do najciekawszych momentów prania, wystawy twórczości mieszkańców w Młyn Kulturalny czy dożynkowego obrzędu. Uczestnicy i wolontariusze zostali obdarowani upominkami przez koordynator projektu Dorotę Tomaszewską i kierownik zespołu Stefanię Wójcik.