Autorem zdjęć w artykule jest Jacek Rakowski

W dniach 25-26 września 2021r. reprezentacja z naszego regionu, w tym: przedstawiciele samorządu Gminy Budry, zespoły GOK – Absolwent, Budzewiaki i Alebabki, lokalni rękodzielnicy i wystawcy, wzięli udział w Międzynarodowym Edukacyjnym Festiwalu Chleba „Wszędzie znajdziesz ławkę ze swoim chlebem” , które obyło się w Muzeum Zanavykai w Sakiai na Litwie, w ramach projektu „W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai – Budry” realizowanego przez Gminę Budry i Muzeum Zanavykai jako działanie współfinasowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wszyscy uczestnicy skorzystali z przygotowanych atrakcji edukacyjnych i przygotowanych warsztatów. Wspaniałym elementem wydarzenia była prezentacja obrzędu dożynkowego, połączona z degustacją lokalnych przysmaków litewskich. Mieszkańcy Sakiai mieli okazję zapoznać się z polską kulturą i kuchnią. Stronę muzyczną zaprezentowały niezastąpione zespoły GOK, natomiast polskie wyroby regionalne zaprezentowali: Warsztat Terapii Zajęciowej z Olszewa Węgorzewskiego, KGW Budzewo, Pracownia SKIROŁAWKI, Mazurskie Ryby – Wojciech Wojciul, Aneta Kołodziejczyk – Miody.

Wyjątkowym momentem było symboliczne wyciągnięcie pierwszego bochenka chleba w wyremontowanym budynku Muzeum Zanavykai. Zaszczytnego czynu dokonała Dyrektor Muzeum – Rima Vasaitiene.

W imieniu Zespołów, wystawców i wszystkich uczestników, pragniemy gorąco podziękować Organizatorom, przede wszystkim Dyrektor Muzeum Zanavykai – Rimie Vasaitiene, za niezwykłe, miłe przyjęcie, serdeczność i mnóstwo wspaniałych atrakcji, które na nas czekały. Będziemy ciepło wspominać ten wyjątkowy, wspólnie spędzony czas!