100-lecie Architektury Zabrostu Wielkiego
24.06.2017
Wyjątkowy jubileusz, wyjątkowa noc w Zabroście Wielkim! Sobotni wieczór był powodem podwójnego świętowania: 100-letnia rocznica odbudowy wsi Zabrost Wielki po zniszczeniach
I wojny światowej oraz obchody nocy świętojańskiej.
Jubileuszowi towarzyszył panel naukowy w którym wziął udział dr Jerzy Marek Łapo opowiadając o historii tej niezwykłej miejscowości oraz obrzędach związanych z nocą świętojańską. Kolejną częścią panelu była oczekiwana przez wszystkich plenerowa premiera filmowa 3d Zabrostu Wielkiego z 1917r. W wirtualną podróż po dawnym Zabroście zabrali wszystkich naukowcy Pracowni Skanerów 3d Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego: Marta Bura i Janusz Janowski, omawiając historię zabytkowej architektury zeskanowanych budynków. Podczas imprezy goście mogli zwiedzać również przygotowaną przez naukowców plenerową wystawę dotycząca unikalnej architektury Zabrostu Wielkiego.
Imprezie towarzyszył blok rekreacyjny dla dzieci, którym atrakcyjne nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Węgorzewie, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Budrach, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie za co bardzo gorąco dziękujemy. W części artystycznej z koncertami wystąpiły: zespół Wodohraj (Węgorzewo) oraz zespoły z GOK w Budrach Absolwent, Budzewiaki, Barwy Jesieni, Alebabki oraz Kochane Bachorki. Po naukowych i artystycznych przeżyciach uczestnicy imprezy zaproszeni byli do degustacji pierogów i ciast przygotowanych przez miejscowe stowarzyszenie oraz skosztowania pieczonego prosiaka zakupionego przez nasz ośrodek kultury . Przelotne opady towarzyszące tego dnia całej imprezie nie przeszkodziły realizacji imprezy. Rozgrzany posiłkami i gorącą herbatką barwny korowód sobótkowy, ustrojony wiankami i pochodniami, przy pieśniach sobótkowych naszych zespołów i akompaniamencie Jerzego Zinkiewicza przemaszerował nad rzekę Węgorapę, gdzie w niezwykłą atmosferę teatru ognia wprowadziła nasza grupa tancerzy „Force Fire”. Jak na tak dostojny jubileusz przystało, nie mogło zabraknąć też tortu. Olbrzymich rozmiarów urodzinowy zabrościański tort uraczył podniebienia wszystkich uczestników wydarzenia.
W konkursie na „Najpiękniejszy wianek sobótkowy” nagrody (przyznane przez jury: Romanę Waszak, Annę Baranowską i Martę Bura) zdobyły:
1. Otylia Siłuch
2. Magdalena Waraksa
3. Jagoda Adamczuk
oraz wyróżnienia: Martyna Lichota, Dominika Abramowicz, Magdalena Myka, Małgorzata Barycz.
Imprezę zrealizowano we współpracy i środkach Gminnego Ośrodka Kultury, Urzędu Gminy w Budrach, Laboratorium Skanerów 3d Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polsko- Ukraińskiego Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Zabrost Wielki.
Projekt również dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Budry i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.
Dziękujemy za wsparcie finansowe także: Grażynie Jawińskiej, Annie Kowalewskiej, Józefowi Markiewiczowi, Waldemarowi Dworzeckiemu. Zdzisławowi Jaśków i Zenonowi Zounerowi.
Pragniemy podziękować serdecznie za współpracę i zaangażowanie mieszkańcom Zabrostu, strażakom z OSP Budry, a także Romanie Waszak za stoisko z wielkowymiarową pocztówką Zabrostu (wspaniały pomysł z udziałem uczestników imprezy!), Magdzie Szydłowskiej za udostępnienie kucyka na przejażdżki dzieciom oraz patronom medialnym naszego przedsięwzięcia: Radio Olszyn, Tydzień Węgorzewski, węgorzewo.wm, węgorzewska Telewizja Internetowej (Zbigniew Śmierzyński), portal MiastoWęgorzewo.pl (Bartosz Kalich), elblądzki portal e-światowid.