WN biografia
Włodzimierz Nazarowicz z Budzewa – skrzypek, śpiewak i gawędziarz, urodzony w 1930 r. we wsi Ruda Żurawiecka, w powiecie Tomaszów Lubelski. Po 1947 r. zamieszkał w miejscowości Budzewo. O muzykowaniu marzył już od dzieciństwa. Jego talent zauważył lokalny nauczyciel, jednak brak skrzypiec sprawił, iż artysta nie mógł rozpocząć nauki. Pragnienie spełniło się po kilku latach i już w wieku 14 lat grywał na weselach poleczki, walczyki, zwane niekiedy mazurkami, kozaki, kołomyjki, a także „oberlinksy” melodie tańców popularnych przed wojną w Lubyczy Królewskiej.
Przez długi czas grał w kapeli „Złote Kłosy”, z czasem zachęcił do tego także swoich synów Jarosława i Andrzeja (skrzypce i harmonia). Przez długi czas artysta przygrywał do tańca zespołowi „Czeremosz”. Sam o sobie mówi, iż grać będzie, dopóki mu „starczy sił i zdrowia”.
Treść pochodzi ze strony Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Włodzimierz Nazarowicz w 2014 odebrał z rąk marszałka województwa warmińsko-mazurskiego nagrodę za kontynuację tradycji ludowych w zakresie folkloru muzycznego i wiejskiego rzemiosła.
Pan Włodzimierz – Przyjaciel Kultury (taki tytuł otrzymał od społeczności w Budrach w 2014), to człowiek niezwykły, skrzypek, śpiewak, poeta, gawędziarz ze swoistym poczuciem humoru. Wielokrotnie nagradzany: „Zasłużony Działacz Kultury”, uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dla nas, mieszkańców naszej „małej ojczyzny” zawsze będzie po prostu drogim panem Włodzimierzem, naszym przyjacielem, symbolem zamiłowania do muzyki, książki, tradycji, a przede wszystkim życzliwości i szacunku do drugiego człowieka.
Zapraszamy do oglądnięcia krótkiego filmu z Panem Włodzimierzem
https://www.youtube.com/watch?v=Ct7eq4kvNZ8