Dnia 17 grudnia odbyła się impreza podsumowująca projekt pt.: SMAKI POEZJI POLSKIEJ, który powstał dzięki finansowemu wsparciu w ramach otrzymanych środków z programu DZIAŁAJ LOKALNIE współfinansowanego przez program Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowaną przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny. Nowopowstała grupa pod nazwą „Miłośnicy Książek” postanowiła zrobić coś, żeby nasze społeczeństwo wyszło z domów. A co może wyciągnąć ludzi z domu ?! Jedzenie! Jest nawet takie przysłowie: Przez żołądek do serca, więc i my postanowiłyśmy połączyć serce (poezję) z żołądkiem (kulinarnia). Jak nam to się udało możecie obejrzeć w broszurce, przygotowanej po projekcie przez panią Dorotę Tomaszewską, której szczerze dziękujemy za poświęcony czas. Projekt polegał głównie na tym, aby zintegrować naszą społeczność, przekonać do wyjścia z domu, bycia razem. Zaplanowałyśmy w tym celu 7 spotkań poetycko-kulinarnych, aby przy przyrządzaniu potraw porozmawiać o poezji, poczytać ją razem. Spotkania te odbyły się na terenie 6 sołectw: Ołownik, Budzewo, Piłaki Małe, Zabrost, Więcki oraz z dwoma grupami dzieci, w Budrach. Przygotowywaliśmy, sałatki warzywne, sałatki śledziowe, gofry, racuchy, ciasto marchewkowo-miodowe, zapiekankę ziemniaczaną, 100 potraw z jajek, napój marchewkowo-pomarańczowy oraz krokiety z grzybami. Przeczytaliśmy przy tym wiele wierszy o śledziach, marchewkach, warzywach, jabłkach, jajkach, witaminkach, grzybach itp. dobrociach. Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy nasze społeczeństwo takimi spotkaniami. Nawet słyszałyśmy takie głosy, że warto by to powtórzyć, kto wie?…Jednym z elementów projektu był pokaz filmu polskiego ilustrującego jedno z największych dzieł literatury polskiej, a mianowicie – PAN TADEUSZ. Projekcja tego filmu odbyła się na inauguracji święta niepodległości 11-listopada w Sali widowiskowej GOKu. Uczestnikami naszego projektu były dzieci, osoby starsze i mieszkańcy naszej gminy. Mamy nadzieję, że pomimo wielu kłód jakie spotkałyśmy na naszej drodze udało nam się wykonać założenia naszego projektu. Chciałybyśmy bardzo serdecznie podziękować paniom z Klubu Seniora za ogromną pomoc i wsparcie przy projekcie Pani Aldonie Łyczewskiej – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego i Pani Iwonie Rapicie -Skarbnik Gminy Budry za takąż pomoc i przychylność. Dziękujemy również sołtysom wsi – Budzewo, Piłaki Małe, Więcki, Zabrost które nas przyjęły i pomogły w przeprowadzeniu działań projektowych, dziękujemy uczestnikom naszych spotkań, że mimo obostrzeń byli z nami !Dziękujemy także pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach Anecie Stankiewicz za wszelką pomoc, rady oraz wsparcie podczas trwania projektu. Dziękujemy również Pani Wicewójt Annie Kowalewskiej za przychylność i zawsze wyciągniętą pomocną dłoń we wszystkich naszych działaniach.

CYKL SPOTKAŃ

BUDRY
W ramach trwającego projektu „Smaki poezji polskiej” współfinansowanego przez Program Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny 8 grudnia przeprowadziliśmy zajęcia w GOK-u z z mieszkańcami Budr – dużymi i małymi. 100 potraw z jajek trafiło na stół, a 100 fantastycznych wierszy wybrzmiało.

BUDZEWO
W ramach trwającego projektu „Smaki poezji polskiej” współfinansowanego przez Program Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny odwiedziliśmy kolejną miejscowość – Budzewo. Wspaniała młodzież wartko zabrała się nie tylko do gotowania ale i do czytania!

OŁOWNIK
W czwartek odbyły się w Ołowniku kolejne warsztaty w ramach projektu pt.: „Smaki Poezji”. Projekt ten współfinansowany jest przez Program Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny. Tym razem przygotowywaliśmy sałatkę warzywną i babeczki jagodowe przy wersach poezji Tuwima, Brzechwy i Marii Konopnickiej. Było smakowicie i bardzo zabawowo, nawet rodzice się przyłączyli.

WIĘCKI
W ramach trwającego projektu „Smaki poezji polskiej” współfinansowanego przez Program Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny 10 grudnia odwiedziliśmy kolejną miejscowość – Więcki. Przygotowaliśmy poetycką zapiekankę ziemniaczaną i surówkę z kapusty pekińskiej. I znowu było smacznie i poetycko!

PIŁAKI
Tym razem w ramach trwającego projektu „Smaki poezji polskiej” współfinansowanego przez Program Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny trafiliśmy do Piłak Małych, gdzie przyjęto nas bardzo miło. To był wieczór marchewkowo-miodowo-pomarańczowy. Przygotowaliśmy wspólnie ciasto marchewkowo-miodowe oraz napój marchewkowo-pomarańczowy. Wspólnie na warsztatach poetyckich czytane były wiersze tematycznie dobrane do potraw, a więc o? Kto zgadnie? Oczywiście o marchewce, owocach i miodzie. Było bardzo sympatycznie, pozdrawiam Piłaki! Szykujcie się Budzewo, będzie się działo!

ZABROST
W ramach trwającego projektu „Smaki poezji polskiej” współfinansowanego przez Program Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny 11 grudnia zawitaliśmy do Zabrostu. Przygotowywaliśmy tam poetycką sałatkę śledziową.

SENIORZY – DZIECI
BUDRY
7go października odbyły się w Budrach we współpracy z Klubem Seniora, warsztaty z czytania „smakowitej” poezji oraz warsztaty kulinarne. W warsztatach wzięły udział dzieci z tutejszego przedszkola. Bawiliśmy się razem wyśmienicie! Nawet sobie nie wyobrażacie jak smakuje poetycka potrawa! Przygotowywaliśmy racuchy z jabłkami i na deser gofry! Poznaliśmy wierszyki o jabłkach rozmaitych i czerwonych i zielonych i żółtych…Następne zajęcia odbędą się w Ołowniku. Szykujcie podniebienia na smakowitości! Projekt ten współfinansowany jest przez Program Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Projekt współfinansowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.