Wirujące spódnice, kolorowe kurki, wyborne jadło, ludowe kapele … To tylko namiastka tego, czego mogli doświadczyć goście odwiedzający Budry tej niedzieli. Dożynki otwarto uroczystym korowodem wieńców i dziękczynną mszą w Kościele Trójcy Świętej. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Chór Ojczyzna z Węgorzewa. Część artystyczną rozpoczęto tradycyjnym obrzędem chleba, ukazującym wartość pracy na roli, w którym wzięły udział wszystkie zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Budrach: „Barwy Jesieni”, „Absolwent”, „Budzewiaki”, „AleBabki”, „Kochane Bachorki” i nasze najmłodsze „Bąki z naszej łąki”. Powiatowe Święto Plonów uświetniły występy zaproszonych gości z Polski: Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpianka-Cepelia” z powiatu ostrołęckiego, Andrzeja Kuby Kubackiego – tenora z Torunia, Kapeli „Po zagonach” z Poznania, zespołu „Pokolenie” ze Świętajna, a także naszych miejscowych artystów (Formacji Tanecznych Klubu 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie, orkiestry „Small Band” z Węgorzewskiego Centrum Kultury, zespołu „Zorepad” z GOK Banie Mazurskie, grupy tańca ognia młodzików z GOK Budry, zespołu „AleBabki” z GOK Budry) i gości zza granicy: Zespołu Tańca Ludowego z Ukrainy oraz kapeli „Vel Geguzio Ziedai” z Litwy.
Nie mogło zabraknąć konkursów na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, Konkursu Kulinarnego (w tym roku „Gulaszowy zawrót głowy”) oraz Turnieju Sołeckiego „SOŁTYSIADA”, w której mistrzami okazali się mieszkańcy Buder. Srebro zabrały ze sodą Więcki, brąz Budzewo. Podczas Powiatowego Święta Plonów można było zakupić lokalne wyroby spożywcze oraz rękodzieło. Chętni mogli spróbować swoich sił na kole garncarskim  i przyjrzeć się z bliska pracy kowala czy pieczeniu mazurskiego sękacza na ogniu. Znalazło się również i coś dla wielbicieli maszyn rolniczych – wystawa sprzętu do pracy w polu. Nasi najmłodsi milusińscy chętnie korzystali z atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich, którymi były nie tylko olbrzymie dmuchane zjeżdżalnie i kolorowe zabawki, ale również plenerowa rytmika z wykorzystaniem bębnów i zapoznanie z poi – elementami tańca z ogniem. Gdy zapadł zmrok na parkiecie pojawił się spory tłum, który bawił się i świętował do samego rana.


fot. Ludmiła Kalinina

Organizatorzy pragną gorąco podziękować naszym sponsorom. Oto oni:
firma STRABAG, firma AGROCHEM-Dobre Miasto, Bank Spółdzielczy w Węgorzewie oddział w Budrach, firma ARRIWA oddział w Węgorzewie, Wiesława i Zdzisław Korzenieccy, Gminna  Spółdzielnia ?Samopomoc Chłopska? w Węgorzewie, firma PALWOD  z Gołdapi, Witold Liminowicz z Węgorzewa, PSS Społem z Węgorzewa, Ireneusz Skiendziul, Mirosław Wojsław, KRUS Olsztyn oddział Giżycko, restauracja Kalinka ? Rutka Tartak, Danuta Urynowicz, Bar Młyn z Bań Mazurskich.


Konkurs na ?Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy?
I miejsce ?wieniec nr 1 ? Budzewo
II miejsce ?wieniec nr 2 ? Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych ?Barwy Jesieni?
III miejsce ? wieniec nr 3 ? Kalskie Nowiny
IV miejsce ? wieniec nr 6 ? Sobiechy
V miejsce ? wieniec nr 4 ? Zabrost Wielki
VI miejsce ? wieniec nr 5 ? Guja
VII miejsce ? wieniec nr 7 ? Rodzina Szwajłyk ze wsi Pawłowo

Konkurs Kulinarny ?Gulaszowy zawrót głowy?
I miejsce gulasz wiejski  ? Grażyna Chybińska,
II miejsce -gulasz delikatny z ryby ? Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych ?Barwy Jesieni? z Buder,
III miejsce: Potrawa nr 7 (Gulasz po żydowsku) ? Wiesława Herbatowicz
IV miejsce: Potrawa nr 5 (Gulasz domowy): Maria Szukiel
V miejsce: Potrawa nr 2 (Gulasz z indyka): Zespół Śpiewaczy ?Barwy Jesieni?
VI miejsce równorzędnie: Katarzyna Kaczmar ? Głogowska, Maciej Szukiel, Dorota Broczek, Bernadeta Piaścik, Danuta Urynowicz.

Operację współfinansowano w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007 – 2013 w zakresie małych projektów.