W sobotę, 31 maja 2014 Ołownik  świętował podwójny jubileusz. Okazją do świętowania było 10- lecie działalności elektrowni wodnej w Ołowniku  oraz 50-lecie powstania  Ochotniczej Straży Pożarnej w Ołowniku. Uroczystości związane z jubileuszem  poprzedziła branżowa konferencja pt. ? Odnawialne źródła energii ? studium przypadku elektrowni wodnej w Ołowniku? z udziałem przedsiębiorców z Polski i Norwegii.

Gości obu jubileuszy przywitał  właściciel elektrowni w Ołowniku Jerzy Marszałek oraz gospodarz Gminy Budry Józef Markiewicz. Gościem szczególnym jubileuszowych wydarzeń był ambasador Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik. W uroczystości udział wzięli również: wicemarszałek województwa warmińsko ? mazurskiego Jarosław Słoma, przedstawiciele władz samorządu powiatowego, władz gminnych, szefowie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie, goście z Norwegii, strażacy oraz mieszkańcy Ołownika. Z okazji  pięknych  rocznic złożono jubilatom życzenia, kwiaty i upominki. Strażacy w dniu swego święta zostali udekorowani odznaczeniami. Ogromnych rozmiarów tort urodzinowy z udekorowanym wizerunkiem elektrowni wniesiono na scenę, a krojenia pierwszych kawałków dokonał   ambasador Norwegii z właścicielem elektrowni. Po części oficjalnej przyszedł czas na umilenie czasu wszystkim gościom wyśmienitymi koncertami. W tej części wystąpiły rodzime zespoły: Alebabki, Barwy jesieni, Budzewiaki, zaroszony zespół z Kruklanek ?Sapiniaki?, a także zespoły dziecięce i solistki z GOK-u w Budrach oraz świetlicy Ołownik. Malowniczymi występami tanecznymi uświetnił część artystyczną zespół taneczny ?Czeremosz? z Wegorzewa. Niewątpliwą  gwiazdą uroczystości był toruński artysta ? tenor Andrzej Kuba Kubacki, który oczarował  publiczność śpiewając znane szlagiery operetkowe jak i  przeboje znanych piosenkarzy Karela Gotta czy Czesława Niemena. Artystę będziemy mogli podziwiać jeszcze raz tym razem na scenie w Budrach podczas Powiatowych Dożynek ? 14 września.
Na urodzinowej imprezie przygotowano również atrakcje dla dzieci (zabawy, konkurencje, balonowe zwierzątka, malowanie twarzy). Barwne, roześmiane dziecięce twarze dopełniały miłej atmosfery na rozświetlonej słońcem imprezie.  
Podczas uroczystości  można było posilić się żurkiem i pieczonym prosiakiem ufundowanym przez gospodarza elektrowni oraz bigosem przygotowanym przez strażaków. Mieszkańcy Ołownika w podziękowaniu za dotychczasową współpracę z właścicielem obiektu Jerzym Marszałkiem przynieśli na imprezę upieczone przez siebie pyszne ciasta.
Uroczystość zakończyła wieczorna zabawa taneczna z krótkim bluesowym koncertem w wykonaniu Dawida Stępnia.