Tegoroczne Święto Plonów było zwieńczeniem trudnych, ale też owocnych żniw. Podczas Dożynek Powiatowych w Budrach uczestniczyliśmy w niezwykle barwnym i pełnym radości wydarzeniu, trwającym cały długi dzień. Całość otworzył korowód zbożowych wieńców, prowadzony przez Orkiestrę Dętą (WCK) do Kościoła parafialnego. Mszę celebrowaną w intencji wszystkich rolników naszego powiatu muzycznie oprawiły Alebabki.
Głównych uczestników dożynkowego święta – rolników z naszego powiatu oraz przybyłych gości powitali: Wójt Gminy Budry Józef Markiewicz oraz starostowie dożynek: Anna Korzeniecka – Klisz i Adam Babiarz. Blok artystyczny na boisku gminnym rozpoczęto inscenizacją przedstawiającą żniwa i dożynki naszych dziadków, w której to wzięli udział mieszkańcy gminy Budry oraz zespoły KOCHANE BACHORKI, BUDZEWIAKI i BARWY JESIENI.
W bloku folklorystycznym wystąpił niezwykłej urody Zespół Folklorystyczny KURPIANKA-CEPELIA z Kadzidła oraz pełna żywiołowej muzyki i energii Kapela Góralska JONTKI z Żywca. W malowniczych tańcach i pięknych melodiach zaprezentowali się goście z Grodna na Białorusi: Zespół Pieśni i Tańca KORONKI.

Komisja w składzie: Kinga Latosińska, Ewa Roch, Anna Czapska i Zenon Zouner oceniła 12 wieńców i wyłoniła trzy najpiękniejsze ich zdaniem wieńce. Tegorocznymi zwycięzcami konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy 2017 w Powiecie Węgorzewskim okazały się doświadczone, wieloletnie mistrzynie tej sztuki – Budzewiaki! (nagroda 500zł) Miejsce II zajął wieniec z Pozezdrza (400 zł) , a III – z Sobiech (300zł) . Pozostałe wieńce z sołectw: Pieczarki, Wyłudy, Węgorzewo, Stulichy, Kalskie Nowiny, Prynowo, Perły, Czerwony Dwór i Budry wyróżniono nagrodami po 100zł. 

W konkursie na „Najpiękniejsze sołeckie stoisko” I miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł zdobyły Budry, II miejsce z nagrodą wartości 200 zł- Budzewo. Gratulujemy!

Tegoroczne Dożynki były okazją do zaprezentowania DYŃ!
Największe dynie wyhodowały następujące panie, zostając laureatkami konkursu „Na największą dynię” :

I miejsce – Janina Waszak – z dynią o obwodzie 166 cm
II miejsce – Wioletta Pawłowicz – z dynią o obwodzie 161 cm
III miejsce – Janina Kowalewska – z dynią o obwodzie 159 cm
Gratulujemy!


Podczas uroczystości przedstawiciele Warmińsko- Mazurskiej Izby Rolniczej wręczyli nagrody najlepszym rolnikom naszego powiatu. Z rąk Roberta Nowackiego, Jana Królika, Andrzeja Deneki i Zbigniewa Mamryka (Izba Rolnicza w Olsztynie) wyróżnienia otrzymali:
1. Daniel Maczuga – Dowiaty
2. Alicja i Kamil Zaborowscy – Grądy Węg.
3. Eliza i Krzysztof Grymuzowie – gm. Pozezdrze
4. Anna i Krzysztof Dudowie – Jakunówko
5.Danuta i Piotr Kuszakowie – CZerwony Dwór
6. Agnieszka i Marcin Furtakowie – Stulichy 
Gratulujemy!!!


IX edycja olimpiady sołeckiej SOŁTYSIADA 2017 zakończyła się zwycięstwem drużyny z Buder w składzie: Elżbieta Mil, Róża Myka, Małgorzata Bohun, Maciej Szukiel, Dawid Bohun, Tomasz Luty. Drugie miejsce zajęło sołecwo Budzewo. W budzewskiej drużynie wystartowali na czele z sołtys wsi Krystyną Wojtczuk: Joanna Bielak, Izabela Barycz, Kamil Tracz, Mariusz Bielak i Mirosław Barycz.
Drużyna zgłoszona z gminy Pozezdrze niestety nie dojechała. Nagrody pieniężne trafiły do drużyn z gminy Budry.
Pragniemy gorąco podziękować
Bogdanowi Rabijowi, Waldemarowi Czapskeimu oraz Andrzejowi Urbanowiczowi za niestrudzone sędziowanie w sportowych zmaganiach w upalnym słońcu, jak i strugach deszczu

W dalszej części artystycznej wystąpiły zespoły: IMPROWIZACJA (GOK Pozezdrze), Zespoły Taneczne z WCK, Orkiestra Jazzowa SMALL BAND (WCK) oraz zespoły GOK Budry – Absolwent i Alebabki. Zabawę wieczorną prowadził zespół ALEX DEO.

Chcemy podziękować wszystkim, którzy podczas Dożynek wsparli nas finansowo, ale również tym, którzy wspierali pomocnymi dłońmi, zaangażowaniem lub też dobrym słowem. Szczególne, gorące podziękowanie kierujemy do starostów dożynek, pełniących honorową, a zarazem odpowiedzialną rolę: Annie Klisz-Korzenieckiej oraz Adamowi Babiarzowi, którzy wsparli finansowo to święto. Dziękujemy za życzliwą współpracę i udzieloną pomoc również Agnieszce Szałko – Dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Węgorzewie, Ewie Klikowicz – Dyrektor firmy Arriva w Węgorzewie, Ryszardowi Pawlukanisowi – PALWOD Gołdap, Janowi Jawińskiemu i Zarządowi Banku Spółdzielczego w Węgorzewie, Szymonowi Walentynowiczowi z Wilkasek, Waldemarowi Dworzeckiemu, Andrzejowi Denece, Zdzisławowi Jaśków, Jolancie i Ireneuszowi Skiendziulom, Kamilowi Naruszewiczowi, Pawłowi i Kazimierzowi Kochańskiemu, Danucie Urynowicz, Romualdowi Kazimierczakowi , Beacie i Adamowi Bazydło „Bar Młyn” oraz Starostwu Powiatowemu w Węgorzewie, Urzędowi Miasta w Węgorzewie, Urzędowi Gminy w Pozezdrzu, WCK w Węgorzewie i GOK w Pozezdrzu. 
Ogromną wdzięczność chcemy okazać aktorom i zespołom biorącym udział w obrzędzie dożynkowym, którzy spędzili z nami wiele godzin. Dziękujemy również Lidce Kondrat, Krzysztofowi Balucie, Zdzisławowi Korzenieckiemu, Irenie Popławskiej, Nadzieji Basałyk, Bożenie Trzeciakiewicz, Katarzynie Moroz oraz Danielowi Pyniaha i druhom z OSP Budry.
Nie sposób pominąć jeszcze dwóch wspaniałych wolontariuszy(Ewy Roch i Piotra Habyka) z ekipą z Węgorzewa – ludzi ogromnego serca, którzy przygotowali arcyciekawe i arcysmaczne „stoisko charytatywne” zbierając fundusze dla Łukasza.