Budry, 16-17 września 2023r.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalno-społeczno-edukacyjny o zasięgu obejmującym Stary Kontynent.

W Budrach, wspólnie z Gok Budry, już po raz drugi mamy przyjemność uczestniczyć w tej akcji, gdzie otwieramy specjalnie dla Państwa Młyn Kulturalny, przygotowując szereg atrakcji na ten czas.

W tym roku nasze hasło brzmiało „W żarnach czasu – historia i trwanie”. Nawiązuje ono do niedawnej wizyty córki ostatniego przedwojennego właściciela młyna – Brunona Plüquetta – Brunhild Saring. 25 sierpnia dowiedzieliśmy się wielu zaskakujących i dotąd nieznanych faktów o życiu w Budrach, historii młynarskiej rodziny i wielkiej stąd ucieczce.

Pierwszego dnia zapraszaliśmy Państwa na wspólne spacery z młynarzem, okraszone anegdotami i wspomnieniami z młyna. Nasze spotkanie dnia drugiego otworzyliśmy wernisażem prac uczestników Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim. Wspaniały zbiór obejmował malarstwo, grafikę, formy przestrzenne, origami, ceramikę, stolarkę artystyczną i makramę. Tym bardziej jest nam miło, że to właśnie Młyn Kulturalny stała się przestrzenią na pierwszą, oficjalną wystawę ich twórczości. Podopieczni Warsztatu zaprezentowali się również w teatrze Kamishibai, poruszającym zagadnienie spełniania marzeń, które wszyscy posiadamy. Głównym punktem dnia była żywa lekcja historii przekazanej nam przez córkę właściciela młyna. Ta historia trwa do dzisiaj, a jej łącznikiem jest nasz wspaniały młyn.

Zwieńczeniem wieczoru był pokaz tańca z ogniem wykonany przez naszą fantastyczną grupę Force Fire i ostatni (niestety) w tym sezonie już mapping. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Młynie zapadnie Państwu w pamięć. Tym samym zapraszamy Państwa na przyszłoroczną edycję EDD w Budrach.

Pragniemy serdecznie podziękować uczestnikom i opiekunom Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim za przygotowanie pięknej wystawy i wernisażu, a także młodzieżowej grupie Force Fire za ogniste show.”
– Młyn Kulturalny