23 czerwca miała u nas miejsce już czwarta FestGalówka z Dzyndzałkami, czyli wielkie święto kuchni regionalnej. Podczas wydarzenia można było spróbować mazurskich smaków i podziwiać niezwykłe rękodzieło, a to za sprawą licznych stoisk. Stronę kulinarną zapewniły lokalne koła gospodyń wiejskich, takie jak Koło Gospodyń Wiejskich w Ołowniku, Koło Gospodyń Wiejskich Budzewo, Koło Gospodyń w Perłach, a także Mazurskie Gospodarstwo Ekologiczne Barbara Niedziejko, szefowa kuchni Anna Bakun ze stoiskiem live cookingowym, Mazurski Folwark, Pasieka pod Wierzbami – Jerzy Dzwiniel, (w tym miejscu serdecznie dziękujemy Państwu Dzwiniel za przeprowadzenie cieszących się niemałym zainteresowaniem konkursom pszczelarskim dla całych rodzin, z bardzo atrakcyjnymi nagrodami) oraz Klub Seniora Budry. Nie zabrakło pieczonego tradycyjną metodą sękacza, a także uwielbianych przez najmłodszych mrożonych, owocowych soków. Na poszczególnych stoiskach zgromadzona publiczność częstowała się bezpłatnymi porcjami dań kuchni regionalnej, ufundowanymi przez głównego sponsora wydarzenia, jakim jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie, a któremu jesteśmy niezmiernie wdzięczni za udzielone wsparcie. W myśl przysłowia, które mówi, że nie samym chlebem żyje człowiek, na naszej galówce podziwialiśmy niezwykłe rękodzieło, na przykład ręcznie wyszywaną odzież, autorską biżuterię, niezwykłe przytulanki od Manufaktura „Lawendowa”, ceramikę i rękodzieło od Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim. Podczas festynu oferowaliśmy moc atrakcji dla dzieci – stoisko animacji prowadzone przez Świetlica Ołownik i wolontariuszki z grupy Force Fire, bubble football i animacje od Eventosfera – animacje i eventy, ścianka wspinaczkowa od Wspinaczkowy Klub Sportowy „Piżmakowe Wiewióry”. Niezwykle ciekawe stoisko oferowało Nadleśnictwo Czerwony Dwór, Lasy Państwowe, na którym najmłodsi, ale i nie tylko, zdobywali wiedzę o życiu toczącym się w otaczających nas lasach.

FestGalówka nie mogłaby się odbyć bez muzyki, a więc i na scenie gościli wspaniali, rodzimi Artyści, zarówno ci z Gok Budry (zespół Absolwent, Budzewiaki, AleBabki, Rytmiczna Grupa Przedszkolaków, solistka Zuzanna Kudryk, podopieczni Świetlica Ołownik – zespół Iskierki, solistki Patrycja Kozłowska, Nikola Bakoś, Martyna Lichota), jak również nasi wspaniali Goście, którym serdecznie dziękujemy – dzieciaczki z grup „Żabki” i „Pszczółki” ze Przedszkole Samorządowe w Budrach (Zespół Szkolno Przedszkolny Więcki), Klub Seniora „Aktywnie” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węgorzewie oraz fantastyczna Kapela Podwórkowa Wojtki. Dodatkową atrakcją naszego festynu były odwiedziny V-Boyen Giżycki Klub Motocyklowy, który za sprawą kapitalnych jednośladów, przyciągał do siebie sporo zakręconych motoryzacyjnie osób.

Głównym punktem były czwarte już MAZURSKIE MISTRZOSTWA LEPIENIA PIEROGÓW NA CZAS „Dzyndzałkowe Przodownice”, które z roku na rok przyciągają coraz to większą liczbę zarówno uczestniczących drużyn, jak i dopingującej je publiczności. Zwycięstwo odniosły Maria Kupibida i Zenobia Herbaczewska, reprezentujące Budzewiaki, nie tylko podtrzymując miejsce na podium z ubiegłego roku, ale także pobijając czas ulepienia 50 sztuk pierogów z 7,20 min, na 6,50 min w tym roku(!). Serdecznie gratulujemy! W pierogowych zmaganiach wzięły udział również wspaniałe drużyny z Koło Gospodyń Wiejskich w Budrach, Klub Seniora Budry, Koło Gospodyń Wiejskich w Ołowniku, KGW Perły oraz Koło Gospodyń Wiejskich Budzewo. W dziedzinie kulinarnej można było wykazać się również przy konkursie kulinarnym na Najsmaczniejsze Mazurskie Plińce z Pomoćką (1 miejsce Krystyna Wojtczuk, 2 miejsce Krystyna Prokop, 3 miejsce Małgorzata Bohun, 4 miejsce Jadwiga Adamczuk) oraz Konkursie Wiedzy o Kuchni Mazurskiej (nagrodzeni: Marcin Kupibida, Zenobia Herbaczewska, Adam Stanecki, Wiesław Stanecki, Jolanta Mruk). Praqgniemy również podziękować komisjom konkursowym, w których zasiadali niezastąpiona Anna Bakun oraz panowie Zdzisław Żuk i Roman Kunio. Nagrody w konkursach ufundował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie.

Dodatkowo dofinansowali wydarzenie Bank Spółdzielczy w Węgorzewie oraz Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej – za co z serca dziękujemy!

Na całość składa się praca i wsparcie wielu życzliwych nam osób i tu chcielibyśmy podziękować również Kołu Gospodyń wiejskich w Popiołach oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Budrach.

Impreza dofinansowana ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddział terenowy w Olsztynie.

Zapraszamy do udziału w konkursach!