W minioną niedzielę, 9 września, w Budrach odbyła się uroczystość dożynkowa. Piękna aura sprawiła, że na to święto przybyło wielu mieszkańców gminy i okolic.  Obchody święta plonów rozpoczęły się, już tradycyjnie, spotkaniem przy Urzędzie Gminy. Barwny korowód utworzony przez przedstawicieli władz samorządowych, zaproszonych gości, mieszkańców gminy oraz przedstawicieli sołectw z wieńcami przemaszerował  przy śpiewie zespołu Absolwent do kościoła parafialnego na Mszą św. odprawioną przez ks. proboszcza Jarosława Balutę. Po niej, barwny korowód przeszedł na plac gminny gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Po części oficjalnej, podczas której nastąpiło uroczyste przekazanie chleba dożynkowego na ręce starostów dożynek Anety Falkowskiej -Kłodziej i Stanisława Foka oraz Wójta Gminy Budry Józefa Markiewicza, publiczność mogła podziwiać artystyczne występy rodzimych zespołów jak i zagranicznych gości. Na scenie zaprezentowały się zespoły: Absolwent, Alebabki, Klub Seniora Barwy Jesieni – z naszego ośrodka kultury oraz  wokalistki z GOK Pozezdrze. Wielu emocji dostarczył występ zespołu działającego przy Akademii Medycznej w Grodnie ?ALMADEA?
( Białoruś), który zaprezentował się w tańcach ludowych i współczesnych oraz w znakomitym wykonaniu piosenek. Dużej dawki śmiechu dostarczył Kabaret dożynkowy przygotowany przez Stowarzyszenie ?Żytkiejmska Struga?. Miłą niespodziankę artystyczną sprawili pracownicy GOK, prezentując się w koncercie ?Raz na ludowo?. (Będzie można ich zobaczyć podczas dożynek powiatowych w Węgielsztynie).
Już od 4 lat ogromną popularnością cieszy się olimpiada sołecka ?Sołtysiada?. W tym roku do rozgrywek przystąpiły 3 drużyny sołeckie: Wiecki, Budzewo i Budry. Zabawne konkurencje, sportowa rywalizacja, a przy tym wielkie poczucie humoru występujących drużyn przyciągnęło wielu widzów. Po wielu zmaganiach jurorzy w składzie: Mariola Aleksandrowicz, Waldemar Czapski i Zenon Ilasz wyłonili zwycięzcę tegorocznej Sołtysiady. Najwięcej punktów zdobyło sołectwo Więcki – I msc.(32pkt) Sołectwo Budry – II msc.(29pkt), Budzewo- III (27pkt).
W konkursie kulinarnym ?Pierogi na 101 sposobów? komisja przyznała nagrody:
1 miejsce – Maria Kupibida, 2 – Maria Szukiel, 3- Janina Pik,  4 miejsce równorzędne zajęła Danuta Urynowicz i Katarzyna Szukiel.
Dużą atrakcją dożynek był występ Grupy Tancerzy Ognia FORCE FIRE z juniorami (najmłodsza uczestniczka grupy Ewelinka Bodnar ma 10 lat!) oraz koncert Cezarego Makiewicza z zespołem Kotlersi, którzy zagrali świetny koncert, czego dowodem była zadowolona publiczność, nagradzająca występ gromkimi brawami. ?Gminne Święto Plonów? zakończyła zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu ?Zorepad?
oraz ?Sami swoi?.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania fundatorom nagród: GS Węgorzewo, Zdzisławowi Jaśków, Zdzisławowi Korzenieckiemu,  BS w Węgorzewie, Zenonowi Zouner, Krystynie Korec, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Budrach, PSS Węgorzewo, Witoldowi Liminowicz, Danucie Urynowicz oraz szczególne podziękowania za ufundowanie posiłków zespołom Tadeuszowi Ciborskiemu  oraz Barowi MŁYN z Bań Mazurskich oraz Klubowi Seniora Barwy Jesieni z Buder.