Pin it

Impreza kultywująca folklor ludowy, wyplatanie wieńców dożynkowych, obrzędy, dziedzictwo kulinarne i rękodzieło. Święto plonów przepełnione jest występami estradowymi o charakterze ludowym, konkursami oraz wyśmienitą folkową muzyką.

Podczas Dożynek wspólnie świętujemy zakończenie żniw. Tradycyjne Święto Plonów rozpoczyna barwny korowód, który przy wtórze kapeli ludowej wyrusza spod Urzędu Gminy do Kościoła parafialnego na dziękczynną Mszę świętą. Po ceremonii kościelnej, dalsza część uroczystości przenosi się na przygotowany odświętnie plac.
Żeby tradycji stało się zadość, podczas dożynkowego, obrzędowego widowiska, żniwiarze przekazują chleb z tegorocznych zbiorów starostom dożynek. Po tej części nadchodzi czas na zabawę. Na naszej scenie goszczą artyści rodzimi i goście zza granicy. Malownicze tańce w strojach ludowych i muzyka folklorystyczna przyciągają do Budr ogromną publiczność.
W tradycję dożynkową wrósł już na dobre turniej sołecki – SOŁTYSIADA. Spora porcja wrażeń i zdrowej, drużynowej rywalizacji na wesoło jest wyczekiwaną, doroczną atrakcją.
Podczas Dożynek nie może zabraknąć lokalnych przysmaków i rękodzieła, którymi zastawione są stoiska stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich. Tego dnia wyłaniane są te najpiękniejsze, wykonane tradycyjnie, dożynkowe wieńce.

Co trzy lata organizowane są u nas Dożynki Powiatowe.

Facebook YouTube
%d