W czwartek 29 listopada o godz. 18.00, sala Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach rozbrzmiała poezją i opowieściami Ireny Duchowskiej, o życiu i  działalności kulturalnej Polaków na Litwie. Silna potrzeba zachowania języka polskiego wśród Polaków na Litwie spowodowała to, że założyła i jest nauczycielem Szkółki Języka Polskiego w rejonie kiejdańskim, prezesem Związku Polaków Litwy na Laudzie i Stowarzyszenia Polaków Kiejdan. Opiekuje się również założonym przez siebie zespołem artystycznym ?Issa?. Podczas spotkania opowiedziała  o organizowanych corocznych Festynach Kultury Polskiej na Laudzie, na które przyjeżdżają Polacy z różnych stron. Nie uważa siebie za poetkę, właściwie pisze do szuflady, ale dzięki jej przyjaciołom wiersze ujrzały światło dzienne i może je poznać więcej czytelników. Bardzo podobały się też zgromadzonej widowni, co sugerowały liczne brawa.
Do tej pory opublikowała tomiki wierszy: „Znad Issy” (2004), „Głos z Laudy” (2005) i „Mój Testament? (2006). Mieszkańcy gminy Budry na pewno będą mile wspominać Panią Irenę.