Dziewiątego marca mieliśmy ogromną przyjemność gościć na zagranicznej wystawie wspaniałej malarki – Danuty Sewruk. Wystawa miała miejsce w zaprzyjaźnionym Zanavykų muziejus na Litwie, z którym Gmina Budry realizowała projekt rewitalizacji młyna. Właśnie za sprawą tej współpracy, obrazy pani Danuty znalazły się w Sakiai. Tym bardziej jest nam miło. Obrazy tworzące zbiór są niezwykłe, gdyż pocztówkowe widoki wschodniopruskich miast, zostały namalowane w starych, autentycznych oknach. Jeden obraz, z okiennej kolekcji, pani Danuta przekazała do Młyn Kulturalny podczas jego otwarcia, natomiast drugi młyński bliźniak autorka podarowała Dyrektor Zanavyku Muzeum – Rimie Vasaitiene, podczas uroczystego otwarcia Domu Rzemieślnika. To nie było jednak jedyne wydarzenie kulturalne tego dnia. Po wystawie prac pani Danuty, przenieśliśmy się do wspomnianego Domu Rzemieślnika, gdzie czekał drugi wernisaż. Tym razem był on efektem międzynarodowego pleneru Mówiąca Kraina 2022. Wystawę cechowała różnorodność użytych materiałów, jedwabie, płótna, elementy drewniane. Inspiracje tych niezwykłych prac wypływały z literatury.Serdecznie dziękujemy Dyrektor Muzeum Zanavykai – Rimie Vasaitiene za zaproszenie i niezwykle miłe przyjęcie!