Mimo niepewnej pogody mieszkańcy gminy Budry licznie przybyli, by wspólnie uczestniczyć w obchodach święta plonów. Starostami tegorocznych dożynek byli przedstawiciele – rolnicy  wsi Budzewo: Beata Kowalczyk i Bolesław Kupibida. Bogaty program artystyczny rozpoczął się zaraz po uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez ks. Jarosława Balutę. Na ludową nutę zaśpiewał zespół ?Absolwent?, ?Srokowiacy?, ?Sapiniaki? z Kruklanek oraz  dziecięcy Kwartet Muzyczny ?Lira? z Rutki Tartak, który zachwycił publiczność wdzięcznym głosem wokalistki  i profesjonalnym koncertem.  
Na scenie zaprezentowały się też wokalistki z ?Alebabek?, roztańczony zespół FORGET, zespół rockowy?Białe kruki? i ?Eksperyment? z Kruklanek oraz specjalnie przygotowany na to święto Zespół Budzewiaki z humorystycznym spektaklem ?Żniwa pełne niespodzianek??.
Niewątpliwą atrakcją dożynek były występy gości z Kaliningradu, którzy zaprezentowali się zarówno w tańcu jak i w piosenkach ( Maria Kazaniowa-laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych w Niemczech, Polsce i na Litwie oraz Anna Kowal i Katarzyna Kobitz ze Studia Tańca Wschodniego) Muzyczną perełką dożynek był rosyjski akordeonista Miroslav Lelyukh, wielokrotny laureat międzynarodowych akordeonowych festiwali.
Stałym wydarzeniem dożynkowego święta był konkurs na ?Najpiękniejsze wieńce dożynkowe? W tym roku jury w składzie (Wicestarosta Powiatu Węgorzewskiego Marek Myka  ks. Jarosław Baluta oraz Wójt Gminy Budry Józef Markiewicz postanowili przyznać równorzędne nagrody za wieńce z Buder i Budzewa.

Rekreacyjną atrakcją dożynek była zorganizowana po raz pierwszy olimpiada sołecka ?SOŁTYSIADA?, w której wzięły udział 4 sołectwa. Po ciężkich zmaganiach w konkurencjach wymyślonych przez ekipę GOK-owców, złote medale i 400 zł. zdobyła drużyna z Popiół, II msc. – i 300 zł sołectwo z Buder, III msc. i 200 zł – Budzewo. Zaszczytne IV msc. zdobyły Więcki, które odebrały pamiątkowe medale i gromkie brawa z widowni! SOŁTYSIADA finansowana była ze środków Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Niewątpliwą atrakcją imprezy była obecność ekipy funkcjonariuszy  Straży Granicznej z Węgorzewa. Przez kilka godzin wszyscy chętni mogli oglądać sprzęt wykorzystywany w ich codziennej pracy, wyposażenie wnętrza samochodów patrolowych. Z zainteresowaniem widownia obejrzała pokaz tresury psów oraz pościg za przestępcą. Dziękujemy im bardzo za przyjęcie naszego zaproszenia.
Gminny Ośrodek Kultury w Budrach serdecznie dziękuje p. Janinie Pik z Buder za okazaną nam wielką pomoc w przygotowaniu posiłków dla zespołów.

Dożynki Gminno ?Parafialne wsparli:
Starostowie Dożynek: p. B. Kowalczyk i B. Kupibida, J. Rymszewicz ? Sklep Alczes Węgorzewo, B. Zouner ?PSS Społem Węgorzewo, W. Wasilewski ?Zakład Remontowo ?Budowlany, W. Liminowicz ? Zakład Usługowy,
M. Wojsław ? Olecko,
W. Wojciul ? Wędzarnia Ryb- Grądy Węgorzewskie
B. i Ł. Jedlińscy ABC ? Budry. Wyrazy wdzięczności ślemy także wszystkim osobom, które nas wsparły a pragną pozostać anonimowe
.

Image